Wyniki
Zamknij

  • Kup stal, znajdź produkt, wyszukaj firmę
  • Usługi
   Usługi
  • Produkty
   Produkty
  • Firmy
   Firmy
  • Internetowa giełda długów

  • Kup stal, znajdź produkt, wyszukaj firmę
  • Usługi
   Usługi
  • Produkty
   Produkty
  • Firmy
   Firmy
  • Internetowa giełda długów

  • Kup stal, znajdź produkt, wyszukaj firmę
  • Usługi
   Usługi
  • Produkty
   Produkty
  • Firmy
   Firmy
  • Internetowa giełda długów

  Przegląd tygodnia 19/2018

  Zdjęcie: Ilva

  KE otworzyła drogę dla ArcelorMittal do zakupu Ilvy, ArcelorMittal: wyniki finansowe za pierwszy kwartał 2018, Sankcje dla Iranu zaszkodzą Europie?

  KE otworzyła drogę dla ArcelorMittal do zakupu Ilvy

  ArcelorMittal uzyskał zgodę Komisji Europejskiej (KE) dla AM Investco na przejęcie włoskiego producenta stali Ilva. Pozwolenie na fuzję następuje po zakończeniu drugiego etapu dochodzenia Komisji w sprawie planowanego nabycia Ilva. Zostało przyznane na podstawie zobowiązania ArcelorMittal do zbycia aktywów we Włoszech, Rumunii, Macedonii, Czechach, Luksemburgu i Belgii w celu złagodzenia obaw dotyczących konkurencji na rynkach wyrobów HRC, HDG i CRC.

  „Zatwierdzenie przez KE jest ważnym kamieniem milowym w transakcji przejęcia Ilvy i stanowi ważny krok w kierunku zamknięcia transakcji, która jak oczekujemy, ma nastąpić jak najszybciej” – napisała spółka w komunikacie przywołanym przez portal Kallanish.

  ArcelorMittal złożył w kwietniu pakiet ustępstw do KE, proponując zbycie różnych europejskich aktywów. Proponowany pakiet dezinwestycyjny obejmuje ArcelorMittal Piombino we Włoszech, ArcelorMittal Galati w Rumunii, ArcelorMittal Skopje w Macedonia, ArcelorMittal Ostrava w Czechach i ArcelorMittal Dudelange w Luksemburgu.

  Oprócz powyższych sprzedaży, ArcelorMittal zgodził się również na wyłączenie Marcegaglii z konsorcjum kupującego Ilvę. „Pozwala to uniknąć (...) sytuacji, że konkurencja mogłaby zostać jeszcze bardziej osłabiona przez wzmocnienie więzi strukturalnych między trzema firmami: ArcelorMittal, Marcegaglia i Ilva” – stwierdziła KE w dokumencie.

  ArcelorMittal uzyskał już tymczasowe porozumienie z włoskim Arvedi, w sprawie sprzedaży La Magona w Piombino - inne zakłady nie mają jeszcze potwierdzonych potencjalnych nabywców. W minionym tygodniu podano, że spółka zatruniła Bank of America-Merrill Lynch aby przerowadził proces zbycia europejskich zakładów.
  (Kallanish/ Reuters)

    

  ArcelorMittal: wyniki finansowe za pierwszy kwartał 2018

  Całkowite dostawy stali w 1 kwartale 2018 r. największego producenta stali na świecie wyniosły 21,3 mln ton w porównaniu do 21,0 mln ton w 4 kw. 2017 r. (wzrost o 1,7 proc.) i 21,1 mln ton w 1 kw. 2017 roku (wzrost o 1,4 proc.). Większe dostawy stali r/r zanotowano w Brazylii (+11,5 proc.), Europie (+ 4,8 proc.), natomiast mniejsze w regionie ACIS (- 6,0 proc.) i NAFTA (-0,9 proc.).

  Sprzedaż w 1 kw. 2018 r. wyniosła 19,2 mld USD w porównaniu do 17,7 mld USD w 4 kw. 2017 r. (wzrost o 8,3 proc.) i 16,1 mld USD w 1 kw. 2017 r. (wzrost o 19,3 proc.).

  Przychody operacyjne wyniosły 1,2 mld USD w 1 kwartale 2018 r. w porównaniu do 1,0 mld USD w 4 kw. 2017 r. i 1,0 mld USD w 1 kw 2017 r.
  EBITDA wyniosła w 2,5 mld USD w 1 kwartale 2018 r. w porównaniu do 2,1 mld USD w 4 kw. 2017 r. (wzrost o 17,3 proc.) i 2,2 w 4 kw. 2017 r. ( wzrost o 12,6 proc.).

  Zysk netto wyniósł 1,2 mld USD w 1 kwartale 2018 r. w porównaniu do 1 mld USD w 4 kwartale 2017 r. i 1 mld USD w 1 kwartale 2017 r.

  "W 2018 roku w dalszym ciągu obserwujemy poprawę warunków na globalnym rynku stali, co przyczyniło się do zadowalających wyników finansowych Spółki za pierwszy kwartał. Wskaźnik EBITDA wzrósł o 13% w ujęciu rok do roku, osiągając wartość 2,5 mld USD, podczas gdy zysk netto wzrósł o 19% do poziomu 1,2 mld USD. Perspektywy na pozostałą część roku 2018 ulegają poprawie wraz z upływem kolejnych miesięcy. Rosnący popyt oraz zmieniająca się struktura podaży powodują wzrost wskaźników wykorzystania mocy produkcyjnych oraz przyczyniają się do zadowalającego poziomu marż w globalnym handlu stalą. W obliczu poprawiających się warunków rynkowych w dalszym ciągu koncentrujemy się na usprawnieniach strukturalnych poprzez realizację strategicznego Planu Działań 2020 oraz konsekwentne inwestowanie w aktywa, które będą w stanie zwiększyć nasze zyski. Komisja Europejska wyraziła zgodę na przejęcie przez Spółkę huty Ilva i spodziewamy się, że transakcja ta zostanie sfinalizowana przed końcem drugiego kwartału 2018 r.”– powiedział Lakshmi N. Mittal, Prezes Zarządu ArcelorMittal.
  (ArcelorMittal)

    

  Sankcje dla Iranu zaszkodzą Europie?

  Zapowiedzenie przez prezydenta Trumpa zamiaru zerwania porozumienia nuklearnego z Iranem może spowodować nową falę niepewności na europejskich rynkach stali. W ciągu ostatnich dwóch lat, po zniesieniu sankcji, wznowiono stosunki handlowe między Europą a Iranem, zarówno pod względem importu / eksportu wyrobów stalowych, jak i współpracy w zakresie technologii.

  Mimo iż europejskie władze wyrażają zamiar kontynuowania umowy z Iranem, wpływ nowych sankcji ze strony USA na rząd Iranu może mieć duży wpływ na przedsiębiorstwa w UE. Może to przybrać formę trudności z wykorzystywaniem zysków osiągniętych przez firmy prowadzące interesy z Iranem. Największym przegranym w sektorze stalowym w Europie mogą być włoskie walcownie, europejscy producenci rur i technologii dla przemysłu stalowego.

  Według danych Eurostatu, w ubiegłym roku Włochy sprowadziły ponad 300 000 ton półproduktów z Iranu, co stanowi ponad 80 proc. całkowitej sprzedaży wyrobów stalowych z Iranu do Europy. Półprodukty pozostają głównym importowanym produktem do Europy z Iranu po nałożeniu ceł na irańską blachę w kręgach.

  Pod względem eksportu do Iranu rury pozostają głównym produktem stalowym sprzedawanym z UE. Niemcy są jednymi z najbardziej aktywnych państw w tym sektorze, z ponad 25 000 ton eksportu w 2017 r. Jeśli handel z Iranem stanie się przedmiotem restrykcji, włoskie walcownie będą zmuszone znaleźć alternatywne źródła półwyrobów, a europejscy producenci rur odbiorców.

  Problemy mogą pojawić się także dla unijnych dostawców technologii hutniczych, takich jak Danieli i SMS, którzy podpisali ważne umowy z Iranem. Dla przykładu, tylko włoski dostawca podpisał umowy o wartości 5,7 miliarda euro z irańskimi firmami w styczniu 2016 r.
  (Kallanish)

   

  Dostawy europejskich centrów serwisowych i dystrybutorów w pierwszym kwartale 2018 roku

  Dostawy europejskich centrów serwisowych wyrobów płaskich były w pierwszym kwartale 2018 roku mniejsze o 1,9 proc. rok do roku. Indeks stanów magazynowych centrów serwisowych wyniósł w marcu 116 pkt, o 6 pkt więcej niż w marcu 2017 roku (uśredniony rok 2015 = 100). Stany magazynowe centrów serwisowych, wyrażone w ilości dni sprzedaży, osiągnęły w marcu wartość 64 dni, o 4 dni więcej w porównaniu do marcu 2017 roku (60 dni).

  Dostawy europejskich dystrybutorów stali spadły w pierwszym kwartale 2018 roku o 1,5 proc. rok do roku. Indeks stanów magazynowych dystrybutorów wyniósł w marcu 103 pkt, o 2 pkt mniej niż w marcu 2017 roku (uśredniony rok 2015 = 100). Stany magazynowe dystrybutorów, wyrażone w ilości dni sprzedaży, osiągnęły w marcu wartość 75 dni, o 7 dni więcej w porównaniu do marcu 2017 roku (68 dni).
  (Eurometal)

    

  Eksport wyrobów płaskich z Brazylii nadal spada

  Brazylijski eksport wyrobów płaskich nadal spadał w kwietniu, podał portal Kallanish na podstawie danych uzyskanych z brazylijskiego Ministerstwa Rozwoju, Przemysłu i Handlu Zagranicznego. Według danych, dostawy z Brazylii za granicę spadły po raz czwarty z rzędu w 2018 roku.

  Eksport wyrobów płaskich wynosił w kwietniu 173 400 ton, czyli o 7,9 proc. mniej w stosunku do roku poprzedniego. Łączne dostawy stali płaskiej za granicę w okresie czterech miesięcy wyniosły 863 807 ton, tj. o 16,6 proc. mniej niż w analogicznym okresie 2017 roku.
  Głównym kierunkiem eksportowym dla brazylijskich wyrobów płaskich była Argentyna (19 proc. eksportu) Portugalia (12 proc.) oraz Stany Zjednoczone (11 proc.).

  Natomiast w kwietniu Brazylia odnotowała wzrost eksportu półproduktów. Kraj wysłał za granicę 719,260 ton, co stanowi wzrost o 48,8 proc. r/r. Łączne dostawy w okresie styczeń-kwiecień nadal były jednak niższe o -4,8 proc. w stosunku do 2017 r. (2,93 mln ton).
  Głównym celem półproduktów były Stany Zjednoczone (52 proc, eksportu, Turcja (9,4 proc.) i Niemcy (8,4 proc.).
  (Kallanish)

    

  MMK opóźnia ponowne uruchomienie produkcji stali w tureckiej hucie

  Rosyjski producent stali MMK opóźniła zatrudnienie personelu w tureckich zakładach MMK Metalurji.

  Przedstawiciele MMK zapowiadali w lutym, że planują wznowić pracę tureckiej huty w lipcu, jednak wprowadzenie w dniu 23 marca 25-procentowej taryfy na import stali do Stanów Zjednoczonych z niektórych krajów, w tym Turcji, oraz rozpoczęcie unijnego dochodzenia w sprawie środków ochronnych w związku z możliwym nadmiernym importem stali związanym z tymi wysokimi taryfami USA, spowodowały zatrzymanie do planów MMK.

  Pojawiające się nowe bariery doprowadziły do spadku eksportu stali o 6,3 proc. rok do roku w pierwszych czterech miesiącach 2018 roku.
  (Platts S&P Global)

   

  Konsorcjum Stali zmieniło lokalizację inwestycji

  Konsorcjum Stali zmieniło lokalizację inwestycji z dzielnicy Rembertów w Warszawie na Pruszków, a termin jej realizacji przesunął na koniec września 2019 r., podała spółka.

  „W związku z przedłużającym się procedurami związanymi z przygotowaniem gruntów pod realizację inwestycji w Warszawie Rembertowie postanowił zmienić lokalizację inwestycji z Warszawy Rembertowa na Pruszków. W związku z czym termin realizacji tej części inwestycji przesunie się z końca 2018 r., na koniec września 2019 r."

  W kwietniu 2016 r. rada nadzorcza Konsorcjum Stali zatwierdziła przyjęty przez zarząd plan inwestycyjny na lata 2016-2018, zakładający wydatki na poziomie ok. 55 mln zł w latach 2016-2018, na rozbudowę oddziałów spółki na terenie nieruchomości położonej w Lublinie przy ul. Blacharskiej, nieruchomości położonej w Zawierciu przy ul. Paderewskiego oraz nieruchomości położonej w Warszawie Rembertowie przy ul. Stężyckiej. Inwestycje miały dotyczyć zabudowy nieruchomości budynkami produkcyjnymi, magazynowymi i punktami sprzedaży oraz wyposażenia tych budynków w niezbędne urządzenia.
  (ISBnews)

    

  Cognor oczekuje utrzymania wzrostu gospodarczego w Polsce i popytu na stal

  Cognor oczekuje dalszego wzrostu gospodarczego w Polsce w najbliższym czasie i ewentualnego wzrostu popytu na stal z takich branż jak budownictwo czy motoryzacja, wynika ze słów dyrektora finansowego i członka zarządu Krzysztofa Zoły.

  "Cały czas myślimy, że Polska utrzyma wzrost gospodarczy, a więc takie branże jak budownictwo czy motoryzacja będą również rosły. Z kolei w Unii Europejskiej notujemy słabsze wzrosty” - powiedział Zoła podczas konferencji prasowej.

  Jego zdaniem, produkcja stali w Polsce będzie jeszcze rosła r/r w II kw. br., ale bez nowych inwestycji dalszy dynamiczny wzrost raczej nie jest do zrealizowania.

  "Produkcja w Polsce ma niewielkie szanse dalej wzrastać, ponieważ średni stopień wykorzystania mocy produkcyjnych wynosi blisko 95%. Bez nowych inwestycji w naszej branży raczej oczekujemy, że ten poziom produkcji ustabilizuje się na poziomie z końca I kw. Nie oczekujemy także wzrostu cen kw/kw” - dodał Zoła.

  Według danych Cognoru, produkcja stali na świecie wzrosła w I kw. br. o 4,1% r/r. Największy wzrost zanotowały Chiny o 6,1%, w Polsce wyniósł on 5,8%, a w całej UE wzrost był na poziomie 0,9%.

  Spółka liczy również na utrzymanie uzyskiwanych spreadów w bieżącym kwartale.

  "Spready bardzo nam się poprawiły w I kw. i zarabiamy na tonie więcej niż w kwartałach w 2017 r. i to dotyczy także obu naszych hut. W tym kwartale oczekujemy utrzymania dobrych spreadów, ale czy tak dobrych jak w I kw. to trudno jeszcze ocenić, mogą one być niższe”- dodał Zoła.
  (ISBnews)

    

  Niepewny los dwóch hut NLMK w USA

  Reuters poinformował, że czołowy rosyjski producent stali NLMK może zostać zmuszony do zamknięcia swojego amerykańskiego oddziału ze względu na wpływ taryfy wprowadzonych przez Stany Zjednoczone w marcu. NLMK złożyło wniosek o zwolnienie z taryf i oczekuje decyzji w tej sprawie w czerwcu. W liście do amerykańskiego Departamentu Handlu z 23 marca 2018 r. Dyrektor naczelny NLMK USA Robert Miller powiedział, że Stany Zjednoczone nie produkują wystarczającej liczby kęsisk dla oddziału NLMK w USA, aby móc je pozyskać w kraju.

  Miller powiedział, że „bez wykluczenia półproduktów ze stali, taryfy zabiją produkcję stali w USA i potencjalnie mogą spowodować zamknięcie naszego oddziału.”

  „NLMK USA podjęło liczne próby zabezpieczenia dostaw kęsisk w kraju, z niewielkim sukcesem. W latach 2016-2017 NLMK Pennsylvania była w stanie zabezpieczyć tylko 2 proc. zapotrzebowania na slaby z rynku krajowego i była zmuszona do importowania pozostałej ilości.”
  Miller powiedział także, że „NLMK planuje prawie podwojenie obecnych inwestycji o kolejne 664 mln USD w okresie do 2022 roku. Taryfy na kęsika wstrzymują te inwestycje w oczekiwaniu na wynik procesu wykluczenia.”
  (Reuters)

  Prześlij innym
  Projekt i realizacja: direktpoint