Wyniki
Zamknij

  • Kup stal, znajdź produkt, wyszukaj firmę
  • Usługi
   Usługi
  • Produkty
   Produkty
  • Firmy
   Firmy
  • Internetowa giełda długów

  • Kup stal, znajdź produkt, wyszukaj firmę
  • Usługi
   Usługi
  • Produkty
   Produkty
  • Firmy
   Firmy
  • Internetowa giełda długów

  • Kup stal, znajdź produkt, wyszukaj firmę
  • Usługi
   Usługi
  • Produkty
   Produkty
  • Firmy
   Firmy
  • Internetowa giełda długów

  Powrót inwestycji?

  Iwona Dybał - Prezes Zarządu Polskiej Unii Dystrybutorów Stali

  W minionym tygodniu zakończyły się w Brukseli negocjacje pomiędzy Radą UE a Parlamentem Europejskim w sprawie budżetu UE na 2018 rok. Wiemy wszyscy, jak w najbliższych latach będą zmieniały się priorytety finansowe Wspólnoty i jak ważne jest wydatkowanie w ramach już trwających programów inwestycyjnych. Z drugiej strony, często podkreślany jest fakt niewielkich inwestycji w Polsce mimo dobrych wyników polskiej gospodarki. W zeszłym tygodniu Ministerstwo Finansów przedstawiło dane, z których wynika, że są pierwsze powody do zadowolenia.

  Głównym zarzutem wobec bieżącej kondycji polskiej ekonomii jest niski poziom inwestycji. Po danych za trzeci kwartał widać, że jednostki samorządu terytorialnego zaczęły intensywniej wydawać pieniądze. W ostatnich trzech miesiącach inwestycje JST wyniosły 8 mld zł co daje wzrost o 44 proc. r/r. Jeśli spojrzymy na dwa pierwsze kwartały, to skok ten jest naprawdę imponujący: w pierwszym wyniosły one jedynie 1,8 mld zł, zaś w drugim 4,1 mld. zł. Niestety, inwestycje samorządów to nie więcej niż 10 proc. całej puli.

  Chociaż według badania „Barometru EFL” aż 41 proc. MŚP planuje dalsze inwestycje, co jest najlepszym wynikiem od 2 lat, to nie znajduje to póki co realnego odzwierciedlenia w liczbach. Po 9 miesiącach bieżącego roku inwestycje przedsiębiorstw wyniosły łącznie 80,2 mln zł a to jedynie 1 proc. więcej niż w roku ubiegłym, który dodatkowo stanowi niską bazę.

  Spadek nakładów inwestycyjnych wystąpił m.in. w górnictwie (o 19,6 proc.), w energetyce (o 18,1 proc.), w budownictwie (o 6,3 proc.), w maszynach (o 1,4 proc.).

  Nakłady inwestycyjne przedsiębiorstw wzrosły m.in. w transporcie (o 15,8 proc.), gospodarce magazynowej (o 18,6 proc.), handlu/naprawie pojazdów samochodowych (o 15,4 proc.) w informacji i komunikacji (o 10,7 proc.) oraz przetwórstwie przemysłowym (o 3,3 proc.). Przetwórstwo przemysłowe w ogóle jest dla gospodarki źródłem pozytywnych wiadomości już od dłuższego czasu.

  Jak poinformował również w zeszłym tygodniu GUS, produkcja przemysłowa w październiku wzrosła o 12,3 proc. - to najwyższa roczna dynamika od sierpnia 2010 roku. Wzrost odnotowano w 32 z 34 działów i jak podkreślają eksperci, objął popyt konsumpcyjny, inwestycyjny, eksporterów i produkujących na rynek krajowy. Najszybciej rosły obroty producentów maszyn i urządzeń (o 23,8 proc.), tekstyliów ( o 21,9 proc.), metali (o 21,7 proc.) i wyrobów z metali (o 19,3 proc.).

  Produkcja budowlano montażowa również zanotowała dobre wyniki, choć poniżej oczekiwań ekspertów (wzrost o 20,3 proc.). Wzrost odnotowano we wszystkich działach, a największy 24,6 proc. w przedsiębiorstwach specjalizujących się w budowie obiektów inżynierii lądowej i wodnej. Jest to ważny wskaźnik, mówiący o inwestycjach publicznych.

  Natomiast w listopadzie trend zwyżkowy zostanie utrzymany, choć Ministerstwo Rozwoju oczekuje, że ulegnie spowolnieniu. Produkcja przemysłowa powinna wzrosnąć o 8-9 proc. w ujęciu rocznym, natomiast produkcja budowalno-montażowa o 12 proc. w skali roku. Końcówka roku ma również zaznaczyć jeszcze wyraźniej powrót inwestycji. Ekonomiści z PKO BP prognozują wzrost inwestycji w czwartym kwartale o 6,2 proc.

  Prześlij innym
  Projekt i realizacja: direktpoint